Lorenz Srulek Cederbaum (D) - TTK, 2016. június 4.

Lorenz Srulek Cederbaum díszdoktori avatása a Debreceni Egyetemen 2016. június 04.

Lorenz Srulek Cederbaum is a full professor at the University of Heidelberg, Department of Physical Chemistry, Heidelberg, Germany. For decades, he has been performing internationally acclaimed, outstanding education and research activities in the field of theoretical physical chemistry. Before moving to Heidelberg, he had worked as full professor at University of Freiburg Department of Physics between 1976-1979. Since 1998 he is member of the International Academy of Quantum Molecular Science. He is honorary doctorate of the Sofia University and the Technion, Israel Institute of Technology. His major scientific interest covers the many - body theory of atoms and molecules, molecular quantum dynamics, nonadiabatic phenomena, atoms and molecules in strong magnetic fields, atoms and molecules in intense laser fields and light - induced conical intersections etc. His scientific work includes more than 760 peer-reviewed papers with a citation of more than 22,000. He has been awarded a huge number of scientific grants, among them 2 ERC advance grants.

Our connection with Professor Lorenz Cederbaum goes back to 2010 and it has been intensively developed and developing. Our fruitful research collaboration in the field of “Laser-induced nonadiabatic processes” resulted in more than 10 publications in high quality international research journals.  Over the years the cooperation has been successfully extended by involving PhD students and young researchers as well, ensuring an excellent opportunity for them to know more about (or to gain experience) a German university with a prestigious past in operation research. Because of Professor Cederbaum outstanding career as a researcher, scholar and teacher, as well as his close relationship with Hungarian colleagues, he definitely deserves to receive the Doctor Honoris Causa title from our university.

Lorenz Srulek Cederbaum a Heidelbergi Egyetem Fizikai Kémiai Intézetének tanszékvezető professzora. Évtizedek óta fejt ki nemzetközileg elismert, kimagasló oktatói, kutatói tevékenységet a fizikai kémia területén. Mielőtt Heidelbergbe került, a Freiburgi Egyetem Fizikai Intézetének professzora volt 1976-79 között. 1998 óta az “International Academy of Quantum Molecular Science” tagja. A Szófiai és az Izraeli Technion egyetemek díszdoktora. Kutatói érdeklődési területei közé tartozik: az atom és molekula fizikai többtestproblémák, kvantum molekuladinamika, nemadiabatikus folyamatok, atomok és molekulák erős mágneses terekben, atomok és molekulák intenzív lézer terekben, fénnyel indukált kónikus kereszteződések stb. Tudományos munkásságára jellemző, hogy eddig több, mint 760 közleménye jelent meg, melynek citációja 22000 felett van. Nagyon sok kutatási pályázat, többek között 2 “ERC advance grant” nyertese.

Cederbaum professzor és a Debreceni Egyetem kapcsolata 2010-re nyúlik vissza és azóta is intenzíven fejlődött, illetve fejlődik. A gyümölcsöző, a “Lézerrel szabályozható nemadiabatikus folyamatok” témakörében végzett kollaborációs tevékenység eredményeképpen eddig, több mint 10, rangos nemzetközi folyóiratokban megjelent közös közlemény született. Évek alatt az együttműködésbe sikeresen bekapcsolódtak doktorandusz hallgatók és fiatal kutató kollégák is. Ezzel kiváló lehetőséget biztosítván számukra, hogy belülről ismerjék meg egy tekintélyes múlttal rendelkező német egyetem működését, kutatását. Cederbaum professzor kimagasló tudományos, oktatói, közéleti tevékenysége, magyar vonatkozása, az egyetemmel évek óta ápolt gyümölcsöző kapcsolat alapján mindenképpen megérdemli, hogy egyetemünk díszdoktorává avassa.

Frissítés dátuma: 2017.08.14.