Vásáry Tamás (H) – ZK, 2008. november 29.

Vásáry Tamás zongoraművész díszdoktori avatása a Debreceni Egyetemen 2008. november 29.

Vásáry Tamás – az idén 75. életévét betöltött - zongoraművész Debrecen szülötte és díszpolgára, különleges, elmélyült kapcsolat fűzi szülővárosához. A kivételes tehetségű művész szülővárosában elért zenei sikerei után Dohnányi Ernő tanítványaként a budapesti Zeneakadémián nyerte el művész diplomáját. 1948-ban első díjat nyert a Liszt versenyen, majd Kodály Zoltán asszisztenseként tevékenykedett korábbi alma materében.
1956-ban, a brüsszeli Erzsébet Királyné Verseny első helyezése után Svájcban, majd Londonban folytatta művészi karrierjét. A legjelentősebb zenekarokkal és dirigensekkel koncertezett világszerte, karmesterként pedig több mint száz zenekarral dolgozott.
1993-tól 2004-ig a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának főzeneigazgatója, majd 2004-től örökös főzeneigazgatója. Művészi munkásságát nagyszámú, sikeres hanglemez fémjelzi, számos hazai és külföldi művészeti díj és kitüntetés birtokosa.
Zenei előadássorozataival, könyveivel jelentősen segíti a zenei ismeretterjesztést hazánkban. Az ifjú zenei tehetségeket pártoló tevékenysége ifjúsági zenekari munkában, koncertsorozatokban, mesterkurzusokban nyilvánul meg. E tevékenysége során került közeli kapcsolatba a Zeneművészeti Kar Zongora Tanszékével, ahol több alkalommal tartott nyilvános mesterkurzust. A gyümölcsöző együttműködés szorosabbá válik a 2006-ban megalapított Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar zenei táborának a Zeneművészeti Karra hozatalával.

Frissítés dátuma: 2017.08.15.