Dr. Andrew U. Frank (A) - MÉK, 2011.11.26.

Dr. Andrew U. Frank professzor a térinformatika és a távérzékelés nemzetközileg elismert neves képviselője. 1948-ban született Bernben, Svájcban. 1978-ban mérnöki diplomát kapott Zürichben, majd 1982-ben tudományos fokozatot szerzett. Tudományos pályafutását a Maine-i Egyetemen kezdte. 1991 óta a Bécsi Műszaki Egyetem professzora, jelenleg a Térinformatikai és Térképészeti Intézet vezetője.
Oktatási területe a térinformatikai rendszerek üzleti és közigazgatási célú tervezése, használata. Az általa vezetett kutatócsoport kutatásainak fő témái közé tartoznak a térérzékelés, a földrajzi információk gyűjtésének, kezelésének és felhasználásának ökonómiai és szervezeti vonatkozásai. 1993-tól számos EU-s oktatási és kutatási projektben vesz részt eredményesen. Az elmúlt 30 évben 345 tudományos publikációja jelent meg.
Frank professzor jelenleg a GeoInformatica társszerkesztője és számos tudományos folyóirat szerkesztőbizottságának tagja. A Német Geodéziai Bizottság levelező tagja. Tudományos munkásságát 2005-ben Ausztria köztársasági elnöke Ezüst Érdemkereszt kitüntetéssel ismerte el. Dr. Andrew Frank professzor kutatásai szervesen kapcsolódnak a DE AGTC K+F+I tevékenységéhez. Hat EU-s ország egyetemeivel közös FP7-REGPOT uniós projekt Tudományos Tanácsadó Testületének tagja. Professzor úr munkássága hosszú távon is hozzájárul új közös tudományos eredmények eléréséhez és azok nemzetközi elismertetéséhez.

Dr. Andrew U. Frank is an internationally-acknowledged expert of geoinformation and remote sensing. He was born in 1948 in Bern, Switzerland. In 1978, he graduated as an engineer in Zurich, then, he received his PhD degree in 1982. He started his scientific career at the University of Maine. Since 1991, he has been a professor of the Technical University of Vienna, where he is currently the head of the Institute for Geoinformation and Cartography.
His educational field is the design and application of geographic information systems for administration and business. Main topics of the research group led by him are spatial cognition, economic and organizational aspects of the collection, management and use of geographic information. Since 1993, he has been successfully involved in numerous EU educational and research projects. In the past 30 years, he published 354 publications.
Professor Frank is currently the co-editor of GeoInformatica and is a member of the editorial board of numerous scientific journals. He is a corresponding member of the German Geodetic Commission. As a recognition of his scientific work, he was awarded the Grand Decoration of Honour in Silver by the President of the Republic of Austria in 2005.
The research of Dr. Andrew Frank is in close connection with the R&D activities of the Centre for Agricultural and Applied Economic Sciences. He is a member of the scientific advisory board of the joint FP7 EU project with universities from six European countries. The work of Professor Frank contributes to the achievement and international promotion of common novel scientific results in the long run.

Frissítés dátuma: 2017.08.14.