Dr. Derek Clemets-Croome (GB) - MK, 2013. november 30.

Dr. Derek Clemets-Croome díszdoktori avatása a Debreceni Egyetemen 2013. november 30.

Professor Derek Clements-Croome was born in Northumberland in 1939. He obtained an MSc degree in vibrational physics at London University in 1966. His PhD was awarded in building environmental engineering at Loughborough University in 1978. He was appointed Professor of Construction Engineering, School of Construction Management & Engineering, University of Reading (1988-2008) and was Director of Research (2002-2007). Since 2008 he is Emeritus Professor in Architectural Engineering at the University of Reading. He was member of Technical Planning Committee for Ministry of Construction in Beijing (2003- 2006) and member of Strategy Review Board on Science and Technology for the Taiwan Government (2005- 2006). He is editor and founder of Intelligent Buildings International Journal, furthermore associated editor of International Review of Applied Sciences and Engineering journal, founded by University of Debrecen. He led about 40 research projects and he is author of more than 200 scientific papers published in international journals and conferences. He is a team member for the “Sustainable energy systems by optimal integration of renewable energy sources” project led by University of Debrecen. Professor Derek Clements-Croome contributes to a considerable extent to the international recognition of University of Debrecen and gets Hungarian researchers involved in international projects and gives an experienced hand to the development of international relations.

Derek Clements Croome professzor 1939. május 5-én született Nortumberlandban, 1966-ban szerzett MSc oklevelet Rezgésfizika szakon a Londoni Egyetemen, majd 1978-ban PhD fokozatot szerzett a Loughborough Egyetemen „Épített környezet” tudományterületen. 1988-2008 között egyetemi tanárként dolgozott a Reading Egyetem Építőmérnöki és Épületmenedzsment Tanszékén. 2002-2007 között ugyanezen az Egyetemen kutatási igazgatói feladatokat is ellátta. 2008-tól a Reading Egyetem professzor emeritusa. Taiwan és Kína kormányaiban az építésügyi tudományos és stratégiai területeken minisztériumi tanácsadóként dolgozott. Az Intelligent Buildings International Journal alapítója és főszerkesztője, társszerkesztője a Debreceni Egyetem által alapított „International Review of Applied Sciences and Engineering” tudományos folyóiratnak. Számos meghatározó, több nyelvre lefordított, szakkönyv szerzője. Több mint 200 tudományos cikk szerzője, melyek nemzetközi konferenciák kiadványaiban és referált folyóiratokban jelentek meg. Kutatóként részt vesz a Debreceni Egyetem által vezetett „Fenntartható energetika megújuló energiaforrások optimalizált integrálásával” c. projekt megvalósításában. Derek Croome professzor jelentősen hozzájárult a Debreceni Egyetem nemzetközi elismertségének növeléséhez és az egyetemünkön folyó kutatási munka eredményességéhez.

Frissítés dátuma: 2017.08.14.