Werner Hacke (D) - ÁOK, 2016. június 4.

Werner Hacke díszdoktori avatása a Debreceni Egyetemen 2016. június 4.

Werner Hacke, Senior Professor of Neurology at the University of Heidelberg, Germany had a pioneer work in the development of both interventional intra-arterial and intravenous thrombolytic therapy of acute stroke. He introduced the decompressive surgery in malignant brain-infarction and established the German Stroke Unit Network.

He directed numerous international stroke trials e.g. ECASS I-IV, DIAS I -II, CHARISMA, DESTINY I- II and SPACE I-II.

He is the recipient – among others – of the Yamanouchi Europe research award, the Feinberg Award, the Karolinska Stroke Award, Recipient of the Mihara Award and the Max Jarecki Award. Prof. Hacke is the number 1 ranked author worldwide for publications in stroke and stroke therapy both by number and by citations.

He has a decade-long cooperation with the department of Neurology of Debrecen University. Mutual visits, lectures and publications, including ESO ischemic stroke guidelines, are the milestones of the cooperation. Thanks to the support of Prof. Hacke Debrecen has organised two times the international courses of the European Stroke Organisation.

Werner Hacke, a heidelbergi egyetem Neurológia Klinikájának senior professszora úttörő munkát végzett az akut stroke intravénás és artériás intervenciós kezelésében. Ő vezette be a súlyos vizenyőt okozó agyi érelzáródás dekompressziós kezelését és hozta létre a német stroke osztályok hálózatát. Számos nemzetközi stroke vizsgálat vezetője pl. ECASS I-IV, DIAS I -II, CHARISMA, DESTINYI- II és a SPACE I-II. Munkásságát többek között a Yamanouchi európai kutató díjjal, a Feinberg, a Karolinska Stroke, a  Mihara és a Max Jarecki díjjal ismerték el.

Prof Hacket évtizedes együttműködés köti egyetemünkhöz. Az együttműködést kölcsönös látogatások, előadások és publikációk fémjelezték pl. az európai stroke vezérfonal (2008) kidolgozásában való közös részvétel. Támogatásának köszönhetően szervezhette meg Debrecen kétszer is az European Stroke Organisation nemzetközi oktatási kurzusát.

Frissítés dátuma: 2017.08.14.