Dr. Vincenzo Sorrentino (I) - ÁOK, 2016. november 26.

Dr. Vincenzo Sorrentino díszdoktori avatása a Debreceni Egyetemen 2016. november 26.

Vincenzo Sorrentino obtained his medical degree as summa cum laude in 1980 from the Faculty of Medicine in the University of Rome. From 1983 to 1987 he did postdoctoral studies at the Laboratory of Cellular and Molecular Biology, National Cancer Institute, NIH, Bethesda and at the Frederick Cancer Research Institute, Frederick, Maryland. Shortly afterwards he worked at the Laboratory of Viral Oncology, at the Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, New York. In 1988 he joined the European Molecular Biology Laboratory in Heidelberg, Germany as a full-time scientist. In 2000 he was employed on tenure as a Professor of Histology in the School of Medicine at the University of Siena. Since 2012 he has been working as the Head of the Molecular Medicine Section, Department of Molecular and Developmental Medicine.

His research interests include the molecular and cellular biology of muscle cells, the biology of stem cells and the diagnosis and pathomechanism of human genetic diseases. He has 179 publications with a total Impact Factor of 813, 6810 citations, and a Hirsch index of 47.

His close partnership with the University of Debrecen dates back to more than 2 decades. He participated in the international program between 1996 and 2006, which was founded for two consecutive periods by the European Union Framework Program. Besides the scientific cooperation, the Department of Molecular and Developmental Medicine at the University of Siena and the Department of Physiology at the University of Debrecen also join forces in educational matters.

Vincenzo Sorrentino orvosi diplomáját summa cum laude minősítéssel a Római Egyetem Orvosi Karán szerezte 1980-ban. 1983 és 1987 között posztdoktorként az Egyesült Államokban dolgozott a National Cancer Institute, NIH, Bethesda Sejt- és Molekuláris Biológiai Laboratóriumában, a Frederick Rákkutató Intézetben (Frederick, Maryland, USA), majd New York-ban, a Laboratory of Viral Oncology, Memorial Sloan-Kettering Cancer Centerben. 1988-ban teljes állású kutatóként csatlakozott az Európai Molekuláris Biológia Laboratóriumhoz Heidelbegben. 2000-ben nevezték ki egyetemi tanárnak a Siena-i Egyetem, Szövettani Intézetébe, 2012-től napjainkig a Molekuláris Orvostudományi és Fejlődéstani Intézet vezetője.

Tudományos érdeklődési területébe tartozik az izomsejtek molekuláris és sejtbiológiája, az őssejtek biológiája és a genetikai betegségek diagnosztikája és pathomechanizmusa. Tudományos tevékenységét 179 publikáció jellemzi, melyeket közlő folyóiratok összesített impakt faktora 813, hivatkozásainak száma 6810, s a Hirsch indexe 47.

A Debreceni Egyetemmel több, mint 2 évtizedes tudományos kapcsolatot ápol. Résztvevője volt annak az 1996-2006 között megvalósult nemzetközi programnak, amely az Európai Unió két egymást követő kutatási keretprogramjában is támogatást nyert. A szoros tudományos kapcsolat mellett a Siena-i Egyetem Molekuláris és Fejlődéstani Intézete és a Debreceni Egyetem Élettani Intézete az oktatásban is együttműködik.

Frissítés dátuma: 2017.08.14.