VÉD-ELEM - Az emberi szervezet védelmét biztosító sejthálózatok rendszerszemléletű vizsgálata

Szakmai vezető: Nagy László

• Angol cím: VÉD-ELEM project – The system-based study of cellular networks responsible for the protection of the human body
  • Szerződés típusa: TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV
  • Projekt leírása: A szervezet védekező rendszere, számos szervből és szövetből áll és ezen komponensek együttes működése teszi lehetővé a hatékony védelmi háló kiépítését és működtetését. Az elmúlt évtizedek orvosbiológiai kutatásai világossá tették, hogy számos olyan betegség van, aminek hátterében a védekező rendszer meghibásodása áll, ami jelentheti annak károsodását, vagy akár túlműködését is. Ide sorolhatók az immundeficienciák és a krónikus gyulladások, autoimmun betegségek, fertőzések, de legújabban az érelmeszesedés és az elhízás talaján kialakuló diabétesz esetében is meghatároztak a gyulladásos folyamatokra jellemző komponenseket. Mindezek valamint az, hogy az elmúlt évtized látványos fejlődést hozott olyan módszerek fejlesztésében, amivel rendszerszinten lehet vizsgálni a sejtek és szövetek működését azt indokolják, hogy a védekező rendszerek megértéséhez komplex megközelítésekre és több munkacsoport összehangolt működésére van szükség. Ennek a kihívásnak kíván megfelelni a VÉD-ELEM munkacsoport hálózat, építve a tradicionálisan magas színvonalú debreceni alap és klinikai immunológiai kutatásokra, az elméleti intézetekben működő és a klinikai munkacsoportok hagyományosan szoros együttműködésére. Az emberi védekező rendszer komponenseinek tanulmányozásával a kutatóhállózat célja azonosítani és feltárni olyan alapelveket, szabályokat, melyek rendszerszinten jellemzik a védekező (immun) mechanizmusokat. Ezek megértésével közelebb kerülünk az immunrendszer felépítésének és működésének megismeréséhez és ezáltal nagy populációkat érintő betegségek kialakulási mechanizmusának megismeréséhez, a betegség diagnózisához és esetlegesen kezeléséhez is. A projekt közvetlen célcsoportja a szakterület tudományos közössége, ezen belül is a tapasztalt kutatók, valamint az egyetemi és doktori képzésben résztvevő fiatal kutatók, hallgatók. Ezen felül a közvetlen célcsoporthoz tartoznak a projekthez kapcsolódó biotechnológiai és farmakológiai cégek. A közvetett célcsoportot a gyulladásos, tumoros, autoimmun és immunhiányos megbetegedésekben szenvedő betegek, valamint az őket kezelő orvosok és a területen dolgozó orvosi diagnosztikai cégek, valamint a szélesebb értelemben vett tudományos közösség alkotja. A projekt érintettjének tekinthető a társadalom egésze, hiszen a fenti betegségek a társadalom igen széles szeletét érintik. A VÉD-ELEM munkacsoport hálózatban résztvevők tevékenysége négy területre fókuszál: A védelmi rendszer sejtjeinek eredete, differenciálódása és genomjuk kifejeződésének szabályozása. Az immunrendszer sejtjeink jeltovábbító rendszerei és végrehajtó mechanizmusai. A gazdaszervezet és a kórokozók kölcsönhatásásának mechanizmusainak megismerése. A bőr és bélrendszer védőfunkcióinak tanulmányozása.
  • Projekt időtartama: 2012.10.01 – 2015.01.31
  • Projekt összköltsége: 848.464.495 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.