Új megközelítések a magyar névmások nyelvtanának leírásában

Szakmai vezető: Rákosi György

• Angol cím: New approaches in the description of the grammar of Hungarian pronominals
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: A kutatási projekt elsődleges célja, hogy egy új, és a legújabb nyelvészeti kutatások eredményeire támaszkodó leírását adja a magyar nyelv névmási rendszerének. Elsősorban a különböző visszaható és kölcsönös névmási elemek, a személyes névmások különböző fajtái, valamint a mutató névmások és determinánsok nyelvtana és használata képezi vizsgálódásaink tárgyát. A konkrét céljaink a következőek:
    • Rendszerszerűen el kívánjuk különíteni a névmási elemek kiválasztását és interpretálását befolyásoló mondattani illetve nem-mondattani tényezőket egymástól.
    • A kutatás fókuszába a korábbi kutatásokban kevés figyelmet kapó, nem-kanonikus névmási adatokat reprezentáló szerkezeteket állítjuk, és ezek közül is külön figyelmet fordítunk a bizonytalan megítélésű szerkezetekre.
    • Integráljuk a különböző típusú forrásokból származó adatokat.
    • Az eredmények számítógépes nyelvészeti implementálása az XLE nyelvtanfejlesztő eszköz segítségével végezzük el.
  • Projekt időtartama: 2015.01.01 – 2018.12.31
  • Projekt összköltsége: 14.991.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.