Új ligandumok tervezése, előállítása és vizsgálata orvosbiológiai felhasználás céljából

Szakmai vezető: Tircsó Gyula

• Angol cím: Rational design of new ligands for biomedical applications
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: Egy, a Gd-alapú kontrasztanyagok alkalmazásával összefüggésbe hozott sorozatos megbetegedés (NSF) arra hívta fel a figyelmet, hogy a medicinában használatos komplexek termodinamikai stabilitása és kinetikai inertsége további fejlesztéseket igényel. Irodalmi adatok és saját tapasztalataink alapján úgy véljük, hogy ezt a ligandumok szerkezetének merevítésével illetve a bázicitásuk növelésével érhetjük el. A jelen pályázatban megtervezett és előállítani illetve vizsgálni kívánt DOTMA, PCTMA, PC2AP, PCA2P és PCTP ligandumok erre a célra alkalmasak lehetnek. A projekt keretein belül a DOTMA-t és négy piklén alapú makrociklusos ligandumot kívánunk előállítani, majd jellemezni azok néhány endogén (Mg2+, Ca2+, Zn2+ Cu2+, Fe2+ és Fe3+) és orvosbiológiai szempontból érdekes (Pb2+, Sc3+, Ga3+, Y3+, Bi3+ In3+ és Ln(III))fémionnal képződő komplexeit.Vizsgálni fogjuk a képződő komplexek stabilitását és néhány LnL komplex (ahol az Ln = Ce, Eu és/vagy Gd és Yb) képződési és disszociációs kinetikáját.
  • Projekt időtartama: 2011.02.01 – 2016.01.31
  • Projekt összköltsége: 25.634.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.