Új kvantummechanikai jellemzők Coulomb-rendszerek leírására

Szakmai vezető: Nagy Ágnes

• Angol cím: New quantum mechanical descriptors of Coulomb systems
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: Az elektronűrűség a hullámfüggvénynél egyszerűbb és kompaktabb jellemző, mely minden lényeges információt tartalmaz a rendszerről. Ennek megfelelően a sűrűségfunkcionál elmélet gyors es pontos módszer atomok, molekulák, szilárdtestek, klaszterek és nanorendszerek elektronszerkezetének meghatározására. Napjainkban az elektronszerkezet-számítások többnyire a Kohn-Sham-egyenletek megoldásával történnek. A Kohn-Sham-pályakat nem tartalmazó módszer lehetővé teszi nagy rendszerek tárgyalását és megnyitja az utat a biológiai alkalmazások felé. Felhasználasával lehetővé válik valamely kivánt tulajdonsággal rendelkező fém, ötvözet, nanoszerkezet, stb tervezése. A pályázatban olyan új jellemzők vizsgálatára összpontosítunk, melyek elvben egyértelműen meghatarozzák egy Coulomb-rendszer valamennyi tulajdonságát. Megvizsgáljuk ezeknek a sűrűséggel és a kinetikus energiával való viszonyát. Összefüggést találtunk, a Fisher-információ, a Rényi-információ és a kinetikus energia között.
  • Projekt időtartama: 2012.01.01 – 2016.12.31
  • Projekt összköltsége: 5.181.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.