Piridincsoportot tartalmazó ligandumok GdIII-komplexei: MRI molekuláris képalkotási alkalmazások

Szakmai vezető: Tircsó Gyula

• Szerződés típusa: TÉT_11
  • Projekt leírása: A mágneses rezonanciás képalkotás (Magnetic Resonance Imaging, MRI) napjaink egyik legelterjedtebb neminvaztív orvosbiológiai vizsgálómódszere. MRI vizsgálatok során paramágneses, relaxációs időt csökkentő fémionok vegyületei alkalmazzák kontrasztanyagként. Ezen fémionok közül kiemelkedő szerep jut a meglehetősen toxikus, de kiváló mágneses tulajdonságokkal bíró Gd3+-ion kelátképző ligandumokkal képzett komplexeire. A projekt egyik célja épp a Gd3+-toxicitásában gyökeredzik, mivel a kereskedelmi forgalomban kapható komplexek fizikai-kémiai sajátságainak hangolását tűztük ki célul. A vizsgálandó vegyületek körét úgy választottuk meg, hogy azok vagy az oldalláncban (pikolinátcsoport) vagy pedig a kelátor gerincében (nyíltláncú és makrociklusos 2,6-(aminometil)piridin-származékok) tartalmazzák a merev piridincsoporto(ka)t, amely magában foglalja a bimodális leképzés lehetőségét a központi fémion megfelelő megválasztását követően.
  • Projekt időtartama: 2012.11.01 – 2015.07.31
  • Projekt összköltsége: 2.380.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.