LIPS and bones: Lézer-alapú geológiai módszerek átültetése a csontösszetétel-kutatásba

Szakmai vezető: Bhattoa Harjit Pal

• Angol cím: LIPS and bones: application of LASER-based geological techniques to bone content research
  • Szerződés típusa: OTKA-K
  • Projekt leírása: A csontritkulás, a csonttörések és a rosszindulatú csontdaganatok olyan idült betegségek, melyek mozgáskorlátozottsággal, csökkent életfunkciókkal és néha halállal járnak. Miután a csont ásványianyag-összetétele mai tudásunk szerint csak invaziv, fájdalmas mintavétellel vizsgálható, nagy az igény fájdalmatlan diagnosztikus műszerek kifejlesztésére. Mivel a csont és a kőzetek sok tekintetben hasonlítanak egymáshoz, ez adta az ötletet hogy a földtanban alkalmazott analitikai módszereket átültessük a csontkutatásba. Előzetes vizsgálatainkban állati (csirke, marha) csontokon beállítottuk a LIPS módszert, mellyel nagy pontossággal tudjuk tíz ásványi elem mennyiségét a csontban is meghatározni. A jelen munkában az itt szerzett tapasztalatokat felhasználva először normál és kóros emberi csontmintákon kívánjuk a vizsgálatokat folytatni. Ezt követően pedig a LIPS műszert olyan irányban kívánjuk fejleszteni, hogy fájdalmatlan, élő emberben történő csontösszetétel-vizsgálatra is mód nyíljon.
  • Projekt időtartama: 2012.09.01 – 2015.11.30
  • Projekt összköltsége: 30.000.000 (HUF)
  • Kutatás típusa: Alapkutatás

Frissítés dátuma: 2017.08.08.