Dr. Allan Dean Sherry (USA) - TTK

Dr. Allan Dean Sherry professzor a szervetlen, a fizikai és a biokémia határterületén elért kimagasló eredményei alapján vált nemzetközileg kiemelkedő tudóssá. A professzor kutatási célkeresztjében többek között a deutérium és a szén-13 stabil izotópokra alapozó, in vivo metabolizmus nyomkövetését segítő, valamint a mágneses rezonanciás orvosi képalkotás területén (az MRI-ben) új, molekuláris képalkotást lehetővé tevő vegyületek kifejlesztése áll. Sherry professzor az 1980-as évek eleje óta aktívan részt vesz a gadolínium(III)-komplexek mint MRI kontrasztanyagok kutatásában, ezen a területen alakult ki gyümölcsöző szakmai kapcsolata a Debreceni Egyetem kutatóival. Az intenzív együttműködés keretében egyetemünk négy munkatársa dolgozott Sherry professzor laboratóriumában átlagosan két-két évet a kontrasztanyagok kutatásával foglalkozó projektekben. Kutatócsoportja nemrégiben számolt be új, Zn2+-ion-érzékeny MRI kontrasztanyag-jelöltekről, amelyek a béta-sejt funkciónak a hasnyálmirigyben, ill. a prosztataráknak az in vivo monitorozására szolgálhatnak. Elsőként ismerte fel, hogy bizonyos paramágneses fémionok komplexeiben lévő, az oldószerrel lassú cserekapcsolatban álló koordinált vízmolekulák is alkalmasak képi kontraszt létrehozására. A vegyészekkel (köztük számos debreceni kémikussal), biológusokkal és orvosokkal való intenzív együttműködése eredményeként a pályafutása alatt több, mint 500 publikációja jelent meg (közlemények, szabadalmak, könyvfejezetek stb.) a legrangosabb nemzetközi folyóiratokban.

Professor Allan Dean Sherry is an internationally recognized scientist working on the merge of the fields of inorganic, physical and bio-chemistry. Professor Sherry's research interests include applications of deuterium and carbon-13 stable isotopes as tracers of metabolism in vivo and the development of novel molecular imaging agents for Magnetic Resonance Imaging (MRI). Professor Sherry has also been active in the development of gadolinium complexes as MRI contrast agents since the early 1980s and this was the topic that established the fruitful collaboration with the researchers of the University of Debrecen. Within the frame of intensive collaboration four researchers form the University of Debrecen have spent in average two years as visiting postdocs/visiting professors in his laboratory by working on projects associated with the contrast agent research. The group leaded by professor Sherry is currently developing the next generation contrast agents known as responsive/smart probes (such as pH, Zn2+ or lactate ion sensitive agents). His intensive research performed within the frame of collaborations with chemists, biologists and medical doctors has returned more than 500 research items (papers, patents, book chapters etc.) published in highly ranked journals, of these 42 items were published jointly with the researchers from Debrecen.

Frissítés dátuma: 2019.12.02.