Dr. Kónya Péter (SK) - BTK, 2016. november 26.

Dr. Kónya Péter díszdoktori avatása a Debreceni Egyetemen 2016. november 26.

Kónya Péter történelem-orosz szakos diplomáját 1990-ben szerezte a Šafarik Egyetem Bölcsészkarán. PhD fokozatát 2000-ben Pozsonyban, a Comenius Egyetem Bölcsészkarán kapta meg, s ugyanott habilitált 2001-ben. 2003 novemberében, Prágában nyert professzori címet. Munkahelye 1990 júniusától a  Šafarik Egyetem eperjesi Bölcsészkara lett, ahol 2003 novemberétől egyetemi tanári kinevezést kapott. 2005-től vezeti a Középkori és Kora Újkori Tanszéket. 2003-tól a Kar dékánhelyettese, majd 2007-től az Eperjesi Egyetem rektorhelyettese, s végül 2015-től az egyetem rektora lett.

Több nemzetközi pályázat nyerteseként hasznos kapcsolatokat épített ki Közép-Európa számos egyetemével és kutatóközpontjával. 2001–2003 között Bolyai János Kutatási Ösztöndíj kutatóhelye Debrecenben volt. 2010 óta két debreceni témavezetésű OTKA pályázat résztvevője volt. Egyetemünkön a Bölcsészettudományi Tudományterületi Doktori Tanács tagja. Tudományos eredményeit a felső-magyarországi szabad királyi városok kora újkori kutatásában érte el. Kiemelkedően nagyszámú, 345 megjelent tudományos munkával rendelkezik, amelyből 35 monográfia. Magyarul megjelent tudományos publikációinak száma 52. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a két Bölcsészkar és a két egyetem együttműködési megállapodásának megkötésében. 2011-ben a DAB vezetése ismerte el Kónya Péter munkásságát, amikor Pro Cooperatione díjat adományozott számára.

Kónya Péter a felső-magyarországi szabad királyi városok kutatásában elért eredményei és a két intézmény közötti folyamatos, negyedszázados együttműködés alapján érdemelte ki az egyetem szenátusától a díszdoktori címet.

Péter Kónya earned his History-Russian Language and Literature MA degree in 1990 at the Faculty of Arts of Šafarik University. He was awarded a PhD degree in 2000 In Bratislava, at the Faculty of Arts of Comenius University, where he also received his doctor habilitatus degree in 2001. In November 2003 a professorial title was issued for him in Prague. He started work at the Prešov Faculty of Arts of Šafarik University, where he was appointed to professorial tenure in November 2003. From 2005 on he has been chairing the Medieval and Early Modern History Department. In 2003 he was elected Vice Dean of the Faculty, then, in 2007 he became the Vice-Rector, and from 2015 he is working as the Rector of the University of Prešov.

As a grantee of several international scholarships he has been establishing valuable contacts with a great number of universities and scholarly research centres in Central Europe. Between 2001 and 2003 the receptor institution of his János Bolyai Research Scholarship was the University of Debrecen. Since 2010 he has been taking part in two National Research Fund projects, the principal investigator of which was Debrecen. In our university he is a member of the Doctoral Council for Arts and Humanities. His major field of research is the royal free cities in Upper Hungary in the Early Modern Age. Professor Kónya has an outstanding number of scholarly publications (345), of which 35 are monographs. He has published widely in Hungarian (52 items). He had vital merits in signing a co-operation agreement both between the two faculties and universities. In 2011 his work was recognized by the Debrecen branch of the Hungarian Academy of Sciences when awarding him a Pro Cooperatione prize.

Péter Kónya has deserved the Doctor Honoris Causa title from the Senate of our University upon his results in the history of Upper Hungarian royal free cities as well as the continuous co-operation of over two decades of the two institutions.

Frissítés dátuma: 2017.08.14.