Dr. Hans-Werner Retterath (D) -BTK

Dr. Hans-Werner Retterath, a freiburgi Kelet-európai Németek Néprajzi Intézet (Institut für Volkskunde der Deutschen des östlichen Europa) igazgatóhelyettese, a freiburgi Albert-Ludwig-Egyetem Európai Etnológia Intézetének (Europäische Ethnologie an der Albert-Ludwigs Universität) oktatója, néprajzkutató. Tevékenységében mindenkor fontos szerepet játszott a Debreceni Egyetem német kulturális, tudományos és oktatási kapcsolatainak gondozása. Tudományos munkássága nemzetközi szinten elismert, európai vonatkozásban kiemelendő a kelet-európai államok irányába fordított kutatói figyelme, a lengyelországi és magyarországi tudományos életben nyújtott aktivitása.

A Debreceni Egyetemmel 2006-tól kezdve ápol szoros együttműködési kapcsolatot. Szakmai lektorként közreműködött több kiadványunk megjelentetésében, elősegítette a kutatói és oktatói mobilitás németországi megvalósítását, szakmai tanácsadóként és mentorként fogadta oktatóinakat, kutatóinak és hallgatóinkat egyaránt. Nemzetközi konferenciáink főelőadójaként támogatta szakmai rendezvényeinket és segítette munkánkat a hallgatói képzésben is.

A doctor honoris casua cím elnyerésével Hans-Werner Retterath személyében olyan szakmai támogatót láthatunk, aki előadásaival, az intézmények doktori programjaiban való részvételével, közös kutatások és konferenciaszervezések, német ösztöndíjak szerevezésével, illetve külföldi programok lebonyolításában is támogatja egyetemünket, valamint segíti a német és nemzetközi oktatói és kutatói tevékenységek magas színvonalának fenntartását.

Dr. Hans-Werner Retterath ist der stellvertretende Leiter des Instituts für Volkskunde der Deutschen des östlichen Europa, Freiburg i.Br. und er bietet als Volkskundler auch am Institut für Kulturanthropologie und Europäische Ethnologie der Albert-Ludwigs-Universität, Freiburg verschiedene Lehrveranstaltungen an. Mit seinen Tätigkeiten setzte er sich jederzeit äußerst tatkräftig in den Bereichen Kultur, Forschung und Hochschullehre für die deutschen Beziehungen der Universität Debrecen ein. Seine wissenschaftliche Leistung ist international anerkannt. In der europäischen Forschungslandschaft zeichnet er sich dadurch aus, dass er als Wissenschaftler dem osteuropäischen Raum besondere Aufmerksamkeit widmet und sich sowohl in der polnischen, als auch in der ungarischen Wissenschaftsgemeinde aktiv engagiert.

Mit der Universität Debrecen ist Herr Retterath seit 2006 durch gemeinsame Projekte eng verbunden. Als wissenschaftlicher Beirat unterstützte er die Veröffentlichung von mehreren Publikationen. Außerdem leistete er einen wichtigen Betrag zur Förderung der Mobilität von Forschenden und Studierenden, indem er als Mentor unsere Lehrenden, Forschenden und Studierenden während ihres Forschungsaufenthaltes in Deutschland betreute. Herr Retterath hielt als Gastwissenschaftler nicht nur Plenarvorträge auf unseren internationalen Tagungen, sondern bot auch unseren Studierenden Lehrveranstaltungen an.

Frissítés dátuma: 2019.06.05.