Dr. Roman Czaja (PL) - BTK

Roman Czaja történész professzor a toruni Nicolaus Copernicus Egyetemen szerzett PhD fokozatot 1991-ben. 1999-ben habilitált, és 2001-től professzor, valamint a Középkori Történeti Tanszék vezetője lett. Számos német egyetemen volt vendégtanár, és két alkalommal is megkapta az Alexander von Humboldt Alapítvány ösztöndíját.

Fő kutatási területe a középkori városok, a középkori gazdaság- és társadalomtörténet, a Német Lovagrend, valamint a Hanza története, továbbá a kartográfia története.  Tudományos munkássága nemzetközi hírű. 13 könyv, közel 200 tanulmány szerzője. Számos tudományos recenzió, lektori vélemény és 30 kötet szerkesztése fűződik a nevéhez. Számos nemzetközi tudományos társaságnak vezető tisztségviselője, elnöke a Nemzetközi Várostörténeti Bizottságnak. Kapcsolata a debreceni Egyetemmel közel egy évtizedre nyúlik vissza. Toruni kollégáival együtt több, Debrecenben szervezett nemzetközi konferencián vett részt, a debreceni középkori történészek pedig számos toruni tudományos konferencián szerepeltek. Ajánlásának köszönhetően az egyik debreceni történész kolléga még a Toruni Tudományos Társaság tagja is lett.

Der Geschichtsprofessor Roman Czaja erlangte seinen Doktortitel 1991 an der Nicolaus Copernicus Universität zu Torun und legte 1999 seine Habilitationsschrift vor. 2001 wurde er zum Professor ernannt und ist seitdem Leiter des Lehrstuhls für Geschichte des Mittelalters. Professor Czaja hatte mehrere Gastdozenturen an deutschen Universitäten und war auch zweimal Stipendiat der Alexander von Humboldt Stiftung.

Seine Forschungsschwerpunkte sind die mittelalterlichen Städte, die Wirtschafts- und Gesellschaftsgeschichte des Mittelalters, der Deutsche Orden, die Geschichte der Hansestädte sowie die Geschichte der Kartographie. Seine Forschungstätigkeit erhielt internationale Resonanz. Er veröffentlichte 13 Monographien und rund 200 wissenschaftliche Beiträge. Professor Czaja publizierte außerdem zahlreiche Rezensionen, Gutachten und ist Mitherausgeber von 30 wissenschaftlichen Arbeiten. Professor Czaja ist der Vorsitzende der International Commission for the History of Towns, und Vizepräsident der Internationalen Historischen

Mit der Universität Debrecen ist er seit mehreren Jahrzehnten verbunden. Er und seine Kollegen aus Torun haben an mehreren internationalen Tagungen der Universität Debrecen teilgenommen – die Geschichtswissenschaftler aus Debrecen haben in Torun auch an mehreren Konferenzen und Kongressen über die Geschichte des Mittelalters Vorträge gehalten. Auf seine Empfehlung hin wurde ein Geschichtswissenschaftler der Universität Debrecen zum Mitglied der wissenschaftlichen Gesellschaft zu Torun gewählt.

Frissítés dátuma: 2018.12.03.