Dr. Jussi Halttunen (FIN) - GVK, 2011.11.26.

Dr. Jussi Halttunen diplomájának megszerzését követően először kutatási intézetekben dolgozott, majd több finnországi ipari gyár igazgatója. 1997-től oktatási intézetekben dolgozik. 1999-ig az FEMDI- Institute of Management igazgatóhelyettesi állását töltötte be, majd ezt követően 2005-ig a Jyvaskyla Polytechnic Business School- School of Natural Resources kar dékánja. 2004-2006 között elnökhelyettes, illetve fejlesztési igazgató. 2006-óta a JAMK University of Applied Sciences Rektora. 2011-ben az egyetem szenátusa es vezetése  2020 decemberéig ismetelten megválasztotta az egyetem rektorának. Kutatási területe jelenleg a vállalkozások fejlődésének vizsgálata, a vállalkozó szemléletű képzés és a felsőoktatás kapcsolatának területeire terjed ki. Jussi Halttunen professzor kapcsolata a Debreceni Egyetemmel mintegy 15 éves múltra tekint vissza. Szorgalmazója, egyben aktív támogatója a vállalkozásfejlesztés oktatási megújításának. Prof. Dr. Jussi Halttunen jelentős szerepet vállalt az újszerű finn üzleti oktatás a „Team Academy” Debrecenben történő bevezetésében es elterjesztésében, a két intézmény közötti sikeres együttműködés-, valamint a kettős diplomás képzés kialakításában.

Dr. Jussi Halttunen started his carrier at research institutions after his graduation, a few years later he became the director of different industrial companies in Finland. He has been working at educational institutions since 1997. He was the deputy director of FEMDI- Institute of Management until 1999, after that Dean of the School of Natural Resources at the Jyvaskyla Politechnic Business School. He was vice-president and development director between 2004 and 2006. He has been the Rector of JAMK University of Applied Sciences until December 2020. His current research field is analysing the development of companies, as well as the relationship between business-oriented training and higher education. Prof. Dr. Jussi Halttunen has a 15-years old connection with the University of Debrecen. He actively takes part and supports the educational reform of entrepreneurship development programme. Prof. Dr. Jussi Halttunen played and currently plays very important role in the introduction of the new Finnish business education model called Team Academy in Debrecen, as well as in the successful cooperation and in the development of the double degree programme  between the two universities. In recognition of his excellent results in the field of Applied Sciences, as well as for restructuring and developing Business Education into the form of Team Academy System at the University of Debrecen, the Senate of the University confers the title ’doctor honoris causa’ of our university on Dr. Jussi Halttunen.

Frissítés dátuma: 2017.08.14.